1 września 2013 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” wystąpił z koncertem tańców regionalnych i narodowych w ramach Gminnych Dożynek w Ryszkowej Woli na zaproszenie wójta Gminy Wiązownica, Pana Mariana Ryznara. W tym dniu rolnicy dziękowali Panu Bogu za plony, przygotowali piękne wieńce dożynkowe. Zespół również podkreślił trud pracy na roli i dbałość o tradycje wciąż kultywowane na polskiej wsi. W recytowanej poezji wyraził pochwałę chleba, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach od ponad 27 lat koncertuje w kraju i zagranicą na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Był wielokrotnie w Rosji, we Włoszech. Koncertował w Niemczech, Ukrainie, Belgii, Egipcie, Kanadzie, Meksyku. W tym roku, w dniach od 21 do 28 sierpnia 2013 r. reprezentacyjna grupa Zespołu pojechała do jednego z najpiękniejszych zakątków Macedonii nad jeziorem Ohrid, położonym wśród wysokich gór na VI Międzynarodowy Festiwal „Ohridzkie Słońce”. Na festiwalu spotkało się 11 zespołów. Barwny korowód i koncert przyciągnął tłumy mieszkańców i turystów, w tym również z Polski. Na scenie rozbrzmiewała muzyka i śpiew z różnych krajów Europy i nie zabrakło też naszego kujawiaka z oberkiem oraz tańców rzeszowskich. Organizatorzy zadbali, aby goszczone przez nich zespoły poznały uroki macedońskich miejsc. Rejs statkiem po jeziorze Ohrid dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Podziwialiśmy mury klasztoru św. Nauma, muzeum na wodzie i kąpaliśmy się w jeziorze na granicy macedońsko - albańskiej. W trakcie zwiedzania miasta Ohrid zwróciliśmy uwagę na liczne cerkwie, m.in. Św. Zofii, św. Jana Teologa w Kaneo, antyczny teatr, twierdzę Samuela, z której rozpościera się przepiękny widok na miasto, jezioro i góry. Zespół wrócił do Polski z nowymi doświadczeniami, niezapomnianymi wrażeniami, dumny z możliwości prezentowania bogatego folkloru polskiego i reprezentowania własnego regionu oraz Gminy i Miasta Nisko.
18 sierpnia 2013 r. na podwórku Katolickiego Domu Kultury „ARKA” zapanował jarmarczny klimat. Jarmark Folklorystyczny „U Jadwigi” był połączeniem tradycji obrzędów i zwyczajów ze współczesnością. Propagował bogactwo folkloru polskiego. Przez około osiem godzin scena tętniła życiem. Wystąpiło wiele grup artystycznych z terenu powiatu niżańskiego oraz z zaprzyjaźnionych ośrodków kultury ze Stalowej Woli, m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” im. Ignacego Wachowiaka z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Młodzieżowy Zespół Tańca Współczesnego „Pasja” ze Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli, Zespół Akordeonowy z Gminnego Ośrodka Kultury w Harasiukach, Kapela Flisacka z Ulanowa, Niżańska Kapela Ludowa z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku i grupy wokalne z Niska, Bielin, Krzeszowa i Domostawy. Zespół „Gremlins” wykonując repertuar muzyki folkowej porwał zgromadzoną widownię do tańca. Koncertom towarzyszyły kolorowe stragany wypełnione tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi i rękodziełem, warsztaty nauki rzemiosła, które pozwoliły na bezpośredni kontakt z twórcami ludowymi, miłośnikami i kontynuatorami tradycji. Dużym powodzeniem cieszyła się degustacja potraw regionalnych, które przygotowały Koła Gospodyń z Zarzecza, Krzeszowa i Sierakowa. Do licznych atrakcji tego dnia należała przejażdżka bryczką, gry, zabawy i konkursy dla dzieci.
Organizatorem Jarmarku Folklorystycznego „U Jadwigi” był Katolicki Dom Kultury „ARKA”, cała operacja współfinansowana jest z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 - 2013. Całość zarejestrowała Telewizja Kablowa „Stella” ze Stalowej Woli.
W upalną niedzielę, 4 sierpnia 2013 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zatańczył brawurowo koncert w Rudniku nad Sanem Dwie grupy wiekowe zaprezentowały repertuar regionalny i narodowy. Publiczność podziwiała suity pieśni i tańców lasowiackich, lubelskich i rzeszowskich. W bloku tańców narodowych Zespół zaprezentował Krakowiaka, Kujawiaka i Oberka. Widzowie nagrodzili Zespół gromkimi brawami za kunszt taneczny, barwne kostiumy i profesjonalizm w pełnym słońcu, przy 35 °C. Punktem kulminacyjnym koncertu była prezentacja tańców opoczyńskich w pięknych, nowych kostiumach zakupionych w ramach realizacji operacji „Zakup strojów regionalnych i promocja kultury ludowej” współfinansowanej z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 - 2013.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” w tym roku artystycznym po raz kolejny wziął udział w przeglądzie zespołów folklorystycznych. 30 czerwca 2013 r. zaprezentował w ramach VI Podkarpackiego Jarmarku Ludowego „Roztańczony Chorzelów 2013” cztery układy taneczne ze swojego bogatego repertuaru. W pierwszej kategorii wiekowej dzieci suitą pieśni, tańców i zabaw lasowiackich i lubelskich wytańczyły I nagrodę. Jury w składzie Alicja Haszczak i Jerzy Dynia podkreśliło stosowny do wieku dobór repertuaru, opracowanie choreograficzne i muzyczne. Dzieci urzekły komisję również techniką wykonania i estetyką kostiumów.
W drugiej kategorii wiekowej grupa młodzieżowa Zespołu zaprezentowała suitę pieśni i tańców rzeszowskich oraz tańce narodowe Kujawiak z oberkiem, zdobywając II miejsce.
Zespół zajmując tak wysoko punktowane miejsca potwierdził wysoki poziom artystyczny, który jest wypracowywany od 27 lat swojej działalności. Wyróżnia się ilością układów, dbałością o kostiumy, ilością par na scenie, upowszechnianiem kultury i sztuki oraz kultywowaniem tradycji. Choreografie układów tanecznych wiernie zachowują charakter poszczególnych regionów. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” działający przy Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach jest wielokrotnym laureatem przeglądów i festiwali wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Tanecznych w Koninie, IX Światowego Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Rosji, Meksyku, Egipcie. W sierpniu tego roku Zespół będzie reprezentował Polskę oraz Gminę i Miasto Nisko na VII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Macedonii.
W Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, 27 czerwca 2013r. miało miejsce uroczyste zakończenie Roku Artystycznego 2012/2013. Na sali baletowej w odświętnych strojach zgromadziły się dzieci i młodzież wraz z rodzicami. W imieniu pani dyrektor dr Ewy Sęk spotkanie poprowadziła pani Agnieszka Rup. Podsumowując czas wytężonej pracy artystycznej przypomniała o wydarzeniach, jakie miały miejsce w bieżącym roku, tj. liczne koncerty, udział w konkursach i przeglądach, na których Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zajmował miejsca na podium. Podkreśliła również znaczenie udziału w organizacji i przebiegu XVI edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Przekazując pozdrowienia od pani dyrektor, podziękowała za zaangażowanie i twórczy udział na zajęciach, dokonała uroczystego wręczenia dyplomów i nagród książkowych. Na zakończenie złożyła życzenia bezpiecznych i słonecznych wakacji, pełnych odpoczynku, uśmiechu i radości.
19 czerwca 2013 r. reprezentacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” udała się do Sandomierza, by uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej w Katedrze Sandomierskiej. Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk reprezentujących Diecezję Sandomierską, którzy przybyli, aby modlić się w intencji Pasterza, który obchodził 28. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Ksiądz Biskup w czasie Mszy Świętej wyświęcił 13 - tu diakonów. W homilii skierowanej do neoprezbiterów Ksiądz Biskup podkreślił, aby idąc z posługą kapłańską pamiętali, że post, modlitwa i jałmużna utwierdzają w powołaniu do służby Bogu i człowiekowi. W imieniu Katolickiego Domu Kultury „ARKA” delegacja życzyła Księdzu Biskupowi Krzysztofowi, aby Chrystus Najwyższy Kapłan udzielał potrzebnych łask do posługi biskupiej, a Maryja Matka Kapłanów otaczała miłością i opieką.
W słoneczną niedzielę, 16 czerwca 2013 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” uczestniczył w otwarciu Plant Miast Partnerskich w Nisku, w uroczystości inaugurującej obchody 80 - lecia nadania praw miejskich. W ramach rewitalizacji centrum Niska zmieniło swoje oblicze. Budynki otrzymały nowe elewacje, a na plantach pojawiły się ławeczki, klomby kwiatowe i fontanna. Na uroczystość otwarcia Plant przybyły delegacje miast partnerskich z Semerovo, Fehergyarmat, Gródka i Hecklingen. Po uroczystym przecięciu wstęgi, ksiądz proboszcz parafii pw. Świętego Józefa w Nisku poświęcił nowy obiekt, a następnie wybrzmiały hymny poszczególnych państw, przy dźwiękach których burmistrzowie odsłonili tablice kamienne z herbami miast partnerskich. Pary w strojach szlacheckich z ZPiT „Racławice” asystowały przy masztach flagowych. Po wystąpieniu Burmistrza Gminy i Miasta Nisko i przybliżeniu sylwetki hrabiny Marii Resseguier wszyscy przemaszerowali na Stadion Miejski Klubu sportowego „Sokół”. Zespół „Racławice” wystąpił z koncertem „Polska żyje w nas”, na którym zaprezentowano Kujawiaka z Oberkiem, Suitę tańców i zabaw lubelskich oraz Suitę pieśni i tańców rzeszowskich.
11 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Potoczku odbywał się III Diecezjalny Konkurs Pieśni Religijnej i Patriotycznej. Gościem honorowym był Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, który poświecił „Dąb Pamięci” i tablicę pamiątkową dedykowaną Stanisławowi Korczakowi. Na konkurs zgłosiło się 21 delegacji ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dzieci i młodzież zaprezentowały wysoki poziom wokalny i muzyczny. Wokalne zmagania oceniało jury w składzie: Alicja Szewczyk, reprezentująca dyrektora Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach dr Ewę Sęk, Ewa Sobota - dyrektor GOK w Trzydniku Dużym, Ks. Eugeniusz Kozłowski, Adam Pelc - przedstawiciel Rady Rodziców. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych, które wręczył Ks. Biskup Nitkiewicz.
W dniu 10 czerwca 2013 r. w Katolickim Domu Kultury „ARKA” w Racławicach odbyło się sprawozdawczo - walne zebranie Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Na zebraniu podjęto uchwałę udzielającą absolutorium dla Zarządu Towarzystwa oraz uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe za rok 2012. Omówiono bieżącą działalność kulturalną oraz plany na najbliższe miesiące, tj. Jarmark Folklorystyczny, realizację zadania związanego z uszyciem kostiumów opoczyńskich i udział w Festiwalu Międzynarodowym w Macedonii. Na zakończenie Prezes Towarzystwa podziękowała rodzicom za zaangażowanie, wkład pracy w różne zadania prowadzone przez KDK „ARKA” .
W Racławicach na błoniach, 9 czerwca 2013 r. odbywał się Piknik Rodzinny, organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Racławice, Radę Sołecką, Klub Sportowy i Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Przy pięknej pogodzie Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zatańczył koncert pełen kolorowego folkloru ludowego, a w finale przedstawił inscenizację „Wesele wiosny” i „Czas na stokrotki”. Przy dużym zainteresowaniu i aplauzie społeczności z Racławic i z okolicznych miejscowości dzieci i młodzież Zespołu zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Wytańczyli nie tylko elementy charakterystyczne dla poszczególnych regionów, ale ukazali dumę z kultywowania tradycji polskich tańców i kostiumów. Na zakończenie koncertu, Agnieszka Rup - Prezes Towarzystwa Przyjaciół ZPiT „Racławice” zaprosiła dzieci i młodzież z Racławic do uczestnictwa w grupach tanecznych Zespołu.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” w dniu 26 maja 2013 r. został zaproszony przez dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury Krystiana Rzemienia na „Majówkę z Rodziną” do Nowej Dęby. Półtora godzinny koncert Zespół zadedykował wszystkim Mamom, w dniu ich święta. Na scenie Ośrodka Kultury zaprezentowano tańce z regionów lasowiackiego, lubelskiego i rzeszowskiego oraz tańce narodowe: Oberek z Kujawiakiem w wykonaniu grupy III i IV. Z dużym aplauzem spotkały się inscenizacje: „Owieczki z Racławic”, zatańczone przez najmłodsze dzieci Zespołu oraz bogate w formę taneczną i muzyczną Wesele Wiosny i „Czas na stokrotki”. Koncert został bardzo dobrze i ciepło przyjęty przez miejscową społeczność i otrzymał podziękowania od organizatorów.
14 maja 2013 r.,w dniu 86. urodzin
J. E. Ks. Bp. Wacława Świerzawskiego delegacja w imieniu dzieci i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” oraz pani dyrektor Ewy Sęk udała się do Zawichostu z najserdeczniejszymi życzeniami zdrowia, błogosławieństwa Bożego na dalsze lata oraz opieki Matki Bożej - Matki Kapłanów. Ks. Biskup Wacław jako główny założyciel Katolickiego Domu Kultury „ARKA”, przez 17 lat sprawuje opiekę duchową i wspiera modlitwą, za co jesteśmy wdzięczni i polecamy Drogiego Jubilata orędownictwu Wszystkich Świętych.
8 maja 2013 r., w dniu wspomnienia Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Kościele parafialnym w Racławicach odbyła się uroczysta Msza Święta Odpustowa pod przewodnictwem Ks. Adama Kochmańskiego. Święty Stanisław jest nie tylko patronem parafii w Racławicach, ale również patronem naszej Diecezji Sandomierskiej i patronem Polski. W homilii ksiądz przybliżył sylwetkę Biskupa Stanisława i wskazał na trzy cechy: odpowiedzialność, którą Św. Stanisław wziął za Kościół Krakowski, odwagę, którą wykazał się stając w obronie poddanych króla Bolesława Śmiałego i niezłomną wiarę, wiążącą człowieka z Bogiem, której nikt nie może złamać. W uroczystości patrona uczestniczyła delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w strojach szlacheckich, które są wyrazem grupy społecznej, wywodzącej się ze stanu rycerskiego. Po Mszy Świętej przeszła ona w procesji dziękczynnej, a na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali pieśń „Te Deum laudamus - Ciebie Boga wysławiamy”. Ksiądz proboszcz Jan Kądziołka podziękował delegacji Zespołu i kadrze na czele z p. Ewą Sęk, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” za współpracę i wierność wartościom chrześcijańskim oraz polecił całą społeczność opiece patrona na dalszy czas działalności.
3 Maja, w dniu Święta Matki Bożej Królowej Polski oraz 222. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja reprezentacja Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach uczestniczyła w uroczystych obchodach, zorganizowanych przez władze Miasta i Gminy Nisko. W Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku rozpoczęła je Msza Święta z udziałem przedstawicieli władz miasta, powiatu i służ mundurowych, a także Pocztów Sztandarowych, Kompanii Honorowej Garnizonu Nisko i Harcerzy Hufca ZHP w Nisku. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Figurą Matki Bożej Bolesnej i Pomnikiem Wdzięczności na Placu Wolności.
Po południu Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zaproszony z koncertem na Dni Stalowej Woli na scenie przed Miejskim Domem Kultury zaprezentował w godzinnym programie tańce narodowe i regionalne z bogatego repertuaru. Zespół został bardzo miło przyjęty przez stalowowolską społeczność zebraną na Placu Piłsudskiego.
W Międzynarodowym Dniu Tańca, 29 kwietnia 2013 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” udała się do Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli na koncert pt. „Witajcie w naszej bajce”, zorganizowany z okazji 20 - lecia pracy artystycznej pani Urszuli Wieczorek. W programie zaprezentowały się zespoły ze Salowej Woli i Rzeczycy Długiej, prowadzone przez panią Ulę. Gratulujemy licznych osiągnięć artystycznych i składamy serdeczne życzenia realizacji twórczej pasji oraz dalszych sukcesów w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” w niedzielę, Dobrego Pasterza, 21 kwietnia 2013 r. brał udział w VII Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych „Pierwsze Kroki”, organizowanym przez Miejsko Gminny Dom Kultury w Głogowie Małopolskim. W I kategorii wiekowej (6 - 9 lat) suitę tańców, pieśni i zabaw lasowiackich zaprezentowała grupa dziecięca. Dzieci swoją postawą, wykonaniem artystycznym, zaangażowaniem scenicznym przekazały rzetelnie charakter regionu lasowaickiego, czym ujęły skład Jury. Spośród siedmiu zespołów prezentujących się na przeglądzie, Zespół „Racławice” zajął I miejsce. Jury zwróciło uwagę na dobór repertuaru, muzyki, wysoką technikę tańca i bogactwo kostiumów oraz liczebność grupy. W II kategorii wiekowej (10 - 15 lat) młodzieżowa grupa Zespołu „Racławice” brawurowo zatańczyła suitę pieśni i tańców rzeszowskich, za którą otrzymała II miejsce. W tej kategorii brało udział dziesięć Zespołów Pieśni i Tańca z różnych ośrodków kultury województwa podkarpackiego. Członkowie Jury gratulując wysokiego poziomu, podziękowali młodym tancerzom za odwagę propagowania kultury ludowej w czasie medialnego lansowania innych stylów tanecznych. Zespół po raz kolejny potwierdził wysoki poziom artystyczny, zajmując gratyfikowane miejsca na czterech konkursach, w których brał udział w tym roku. Grupy taneczne zostały przygotowane przez Jolantę Warchoł i Karolinę Kotwicę, aranżację muzyczną opracował Janusz Kutyła. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” działa przy Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach, gmina Nisko. Założycielem Zespołu i Dyrektorem KDK „ARKA” jest dr Ewa Sęk.
13 kwietnia 2013 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz z choreografem Jolantą Warchoł uczestniczyła w jubileuszowym koncercie z okazji XX - lecia działalności Zespołu Tanecznego „Perełki”. Zespół ten działa przy Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli i od początku istnienia prowadzony jest przez Annę Włodek, wychowankę pani Ewy Sęk i byłą tancerkę ZPiT „Racławice”. Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej części przedstawiono układy z dorobku 20 - lecia, a w drugiej nową inscenizację o przygodach morskich. Cała społeczność Katolickiego Domu Kultury „ARKA” życzy dalszych sukcesów artystycznych i dziękuje za dotychczasową współpracę.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” w dniu 22 marca 2013 r. brał udział IV Wojewódzkim Przeglądzie „Garniec 2013” w Łańcucie. Zespoły tańca ludowego z województwa podkarpackiego prezentowa-ły programy w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii dziecięcej grupa z Zespołu „Racławice” zatańczyła suitę pieśni, zabaw i tańców lasowiackich, którą wytańczyła II miejsce. W tej kategorii konkurowało 10 zespołów. Grupa młodzieżowa przedstawiła dwa układy - suitę pieśni i tańców rzeszowskich i taniec narodowy Kujawiak z oberkiem. Grupa zdobyła III miejsce. Jury konkursu podziękowało choreografom i opiekunom za kultywowanie tańców ludowych i przygotowywanie dzieci i młodzieży do konkursu, na którym zaprezentowali wysoki poziom artystyczny.
W dniu 17 marca 2013 r. w Miejskim Domu Kultury w Dębicy odbył się V Podkarpacki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „ZŁOTY GRYF 2013”. Do przeglądu zgłosiło się 14 zespołów, które kultywują polskie tańce ludowe. Zespół „Racławice” zaprezentował suitę tańców rzeszowskich i Kujawiaka z oberkiem. Jury oceniało programy w dwóch kategoriach: taniec ludowy i taniec narodowy. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” tańcem narodowym „Kujawiak z oberkiem” wytańczył „Srebrny Gryf”. Nagroda ta jest kolejnym trofeum wytańczonym przez Zespół „Racławice”, który działa od 1986 roku i jest laureatem wielu festiwali i przeglądów, na których reprezentował Gminę Nisko.
9 lutego 2013 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Nisku miała miejsce VIII edycja przeglądu zespołów tańca sportowego „Zapasy Taneczne 2013” organizowana przez NCK „Sokół” oraz ZS Nr 2 w Nisku. Do udziału zgłosiło się 24 zespoły, które zaprezentowały się w czterech kategoriach tanecznych. Grupa dziewcząt z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” rozpoczęła przegląd układem pt. „Ogień” do muzyki Vanessy Mae, który został bardzo ciepło przyjęty i zgodnie z nazwą rozpalił ducha rywalizacji wśród oczekujących grup. Zespół w swoim dorobku przez 27 lat działalności ma na swoim koncie wiele układów folklorystycznych, inscenizacji tanecznych i miniatur, które prezentował podczas licznych przeglądów i festiwali zdobywając nagrody i wyróżnienia. W „Zapasach Tanecznych” wystąpił pierwszy raz i wytańczył wyróżnienie oraz otrzymał dyplom uczestnictwa.
W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2013r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” w parafii Świętego Józefa w Sandomierzu zaprezentował program, którym jeszcze raz przypomniał Tajemnicę Bożego Narodzenia. Zespół został bardzo ciepło przyjęty przez licznie zgromadzonych parafian oraz księdza proboszcza Jerzego Dąbka, który podziękował za przybycie i podkreślił wartości pielęgnowane w KDK „ARKA”, przez które wzbogacane jest życie kulturalne w Diecezji Sandomierskiej.
Cała społeczność zespołowa uczestniczyła we Mszy Świętej włączając się czynnie w oprawę liturgiczną. Następnie ksiądz proboszcz zaprosił dzieci i młodzież wraz z rodzicami na słodki poczęstunek i gorącą herbatę.
Wyjazd z przedstawieniem Misterium Bożego Narodzenia do serca Diecezji zakończył okres kolędowania przez Zespół, który pielęgnując tradycje związane z tym okresem liturgicznym zaprezentował przedstawienie wykonywane przez dzieci i młodzież łącznie w grudniu i styczniu dziesięć razy w kilku parafiach - Racławicach, Nisku, Krzakach, Rozwadowie, Stalowej Woli i Sandomierzu.
27 stycznia 2013 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zaprezentował Misterium Bożego Narodzenia w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku na zaproszenie proboszcza parafii ks. Franciszka Greli. Program został bardzo ciepło przyjęty przez parafian, którzy wyrazili swoje uznanie brawami i podziękowaniem za piękne pastorałki, kolędy i najcenniejsze wartości pielęgnowane w polskich rodzinach. Cała wspólnota zespołowa modliła się razem z wiernymi podczas Mszy Świętej, włączając się w oprawę liturgiczną.
Wieczorem Zespół udał się z programem do parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli, gdzie podczas Mszy Świętej uświetnił Liturgię śpiewem i słowem. Ksiądz proboszcz Włodzimierz Mazur dziękując Zespołowi za obecność w jego parafii podkreślił, jak cenną instytucją jest Katolicki Dom Kultury „ARKA”, w którym dzieci i młodzież wzrastają w kulturze polskiej, tak ściśle związanej z tradycjami chrześcijańskimi.
W parafii pw. Świętego Floriana w Stalowej Woli, 20 stycznia 2013 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” uczestniczył we Mszy świętej, a po Liturgii Eucharystycznej, na zaproszenie Księdza proboszcza Mariana Balickiego młodzież i dzieci z zespołu przedstawiły Misterium Bożego Narodzenia. W programie bardzo mocno zaakcentowana została wiara w Jezusa Chrystusa i przesłanie dla całego Polskiego Narodu, aby idąc za Chrystusem drogą wiary nie zatracał najważniejszych wartości i trzymał się wiernie Piotrowej Stolicy. Ksiądz Marian Balicki wyraził serdeczne podziękowania dla Katolickiego Domu Kultury „ARKA”, podkreślając rolę Zespołu w lokalnym środowisku.
W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6.01.2013 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, trwając w radości Bożego Narodzenia, kolejny raz zaprezentował Jasełka w pobliskiej parafii Krzaki na zaproszenie ks. proboszcza Andrzeja Boboli. W Misterium orszak Trzech Króli złożył hołd narodzonemu Jezusowi, składając w darze mirrę, kadzidło i złoto, symbole zapowiadające Mękę Pańską i uwielbienie Boga, a także uznające królewskość Jezusa.
Ksiądz proboszcz przekazał podziękowania dla KDK „ARKA”, podkreślając pracę z młodzieżą, rozbudzanie w niej wartości chrześcijańskich oraz wrażliwości artystycznych.
Na zaproszenie Księdza Jana Folcika, proboszcza parafii p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie, 30 grudnia 2012 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zaprezentował Misterium Bożo - narodzeniowe. Obecność swoją rozpoczął od uczestnictwa we Mszy Świętej, włączając się w oprawę liturgiczną. Licznie zgromadzeni parafianie w skupieniu przeżywali przyjście na Świat Zbawiciela w osobie maleńkiej Dzieciny, przedstawione w programie artystycznym „Racławic”. Wymownym akcentem, kończącym Jasełka było ukazanie polskiej rodziny, gromadzącej się przy wspólnym stole, w blasku świecy, z opłatkiem w ręku, wsłuchującej się słowa Pisma Świętego. W imieniu dyrektora KDK „ARKA” dr Ewy Sęk podziękowania Księdzu Proboszczowi i Parafianom za życzliwość, ofiarność i ciepłe przyjęcie złożyła pani Alicja Szewczyk życząc, aby Święta Rodzina, którą w tym dniu wspominamy była wzorem dla wszystkich rodzin społeczności lokalnej, a Dziecię Jezus rodzące się w naszych sercach błogosławiło i obdarzało potrzebnymi łaskami na każdy dzień nadchodzącego Nowego Roku.
W Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej tradycyjnie, w uroczystość Świętego Jana, Apostoła i Ewangelisty, tj. 27 grudnia 2012 r. odbyło się Spotkanie Opłatkowe we wspólnocie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Wieczór rozpoczął się programem artystycznym, w którym zaprezentowano Misterium Bożonarodzeniowe w nowej aranżacji słowno muzycznej. Kolędy i pastorałki ubogaciły świąteczny nastrój. Ksiądz proboszcz Jan Kądziołka pobłogosławił opłatki, którymi obecni tancerze Zespołu dzielili się z obecnymi na sali rodzicami, dziadkami i absolwentami oraz przybyłymi gośćmi, wśród których był Prezes TV „Stella” Pan Wiesław Gawęcki. W czasie dzielenia się dobrymi nowinami, nasz absolwent Michał Sęk przekazał informację o odznaczeniu Pani Ewy Sęk Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odznaczenia miała miejsce w Lublinie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem w obecności Władz Uczelni, które złożyły wniosek o to odznaczenie. Na ręce Michała Sęka dzieci, młodzież i kadra KDK „ARKA” złożyli życzenia imieninowe i przekazali kwiaty dla nieobecnej z powodów zdrowotnych Pani Ewy oraz zaśpiewali „Wszystkiego najlepszego...”. W tym dniu przyjął również życzenia Pan Janusz Kutyła, dyrektor muzyczny i akompaniator „Racławic”. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem. Całość tego rodzinnego wydarzenia „ARKI” zarejestrowała Telewizja Kablowa „Stella” ze Stalowej Woli.
W siedzibie Katolickiego Domu Kultury „ARKA” Telewizja Kablowa „STELLA” 20.12. 2012 r. zarejestrowała kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci i młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Społeczność zespołowa miała okazję złożyć życzenia świąteczne i noworoczne dla wszystkich telewidzów oraz pracowników TV „STELLA” na czele z Panem Prezesem Zdzisławem Gawęckim.
20 grudnia 2012 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” udała się do Sandomierza, by Pasterzom Diecezji Sandomierskiej z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia złożyć życzenia błogosławieństwa Dzieciątka Jezus w pracy duszpasterskiej, zdrowia oraz światła i mocy Ducha Świętego.
Dnia 21 grudnia 2012 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz z dyrektorem Ewą Sęk uczestniczyła w ostatnim pożegnaniu Księdza Kanonika Jerzego Warchoła, długoletniego proboszcza parafii p.w. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. Ks. Jerzy był Przyjacielem naszej społeczności i orędownikiem w działalności wychowawczo - artystycznej Katolickiego Domu Kultury „ARKA”. Zawsze miał otwarte serce i zawsze ze zrozumieniem pochylał się nad problemami wszystkich ludzi. Pozostanie w naszych sercach jako wzór do naśladowania. Polecamy w Jego intencji nasze modlitwy.
W dniu 18 grudnia 2012 r. Ewa Sęk, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta RP. Na uroczystość wręczenia odznaczeń udała się delegacja młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. W auli Collegium Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie dekoracji dokonała pani Wojewoda Lubelski, prof. Jolanta Szołno - Koguc. Para w strojach szlacheckich wręczyła kwiaty pani dyrektor i w imieniu całej społeczności KDK „ARKA” złożyła gratulacje wyrażając wdzięczność za działalność na rzecz środowiska i rozwoju młodego pokolenia w duchu patriotyczno - chrześcijańskim.
11 grudnia 2012 r.J. E. Ks. Biskup Wacław Świerzawski świętował Jubileusz 63. rocznicy święceń kapłańskich. Drogi Jubilat, Założyciel Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach przyjął życzenia w imieniu całej naszej wspólnoty wraz z bukietem róż.
Do siedziby Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach, 6 grudnia 2012 r. wieczorem przybył Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz z rodzicami wypatrzyły przez okno zbliżającego się Gościa, którego przywitały na Sali baletowej piosenką „Choinko zielona”. Po przywitaniu i zapoznaniu się z dziećmi Mikołaj wręczył wszystkim upominki. Przybycie Świętego Mikołaja wzbudziło zachwyt, ciekawość i dzieci z wielkim przejęciem obserwowały przebieg wydarzeń na sali, czekając na prezent. Dzieci chętnie fotografowały się ze Świętym Mikołajem a na zakończenie spotkania zaprosiły dostojnego Gościa do wspólnej zabawy pt. „Misie dwa”.
25 listopada 2012 r. w Uroczystość Chrystusa Króla Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” na zaproszenie Ks. Stanisława Konika udał się do kościoła pw. Chrystusa Króla w Zdziarach z programem taneczno - muzyczno - poetyckim w dniu odpustu i 30. rocznicę powstania świątyni. Ksiądz proboszcz podkreślił działalność Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w naszej Diecezji na rzecz ewangelizacji i wychowania młodego pokolenia zgodnie z najwyższymi wartościami. Podziękował dzieciom i młodzieży za wybór takiej formy rozwijania swoich talentów.
W tym samym dniu delegacja Zespołu z pocztem sztandarowym KDK „ARKA” wraz z dyrektorem Ewą Sęk uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku. Po Mszy Św. przy figurze Chrystusa Króla w centrum Niska odbyła się druga część uroczystości, nawiązująca do zawierzenia naszej lokalnej wspólnoty i każdego z nas Sercu Pana Jezusa.
23.11.2012 r. ZPiT „Racławice” zakończył cykl koncertów promujących kulturę lasowiacką w kilku miejscowościach powiatu niżańskiego, współpracujących z Katolickim Domem Kultury „ARKA” w Racławicach. Koncerty te odbyły się w ramach operacji pt. „Zakup ludowych strojów lasowiackich i promocja kultury lasowiackiej w powiecie niżańskim”. Operacja ta współfinansowana była z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 - 3013. Realizacja tego zadania miała na celu przybliżenie mieszkańcom Powiatu Niżańskiego dawne obyczaje i życie Lasowiaków, poprzez koncert folklorystyczny, prelekcję z pokazem multimedialnym oraz naukę tańców i pieśni lasowiackich. Odbyło się siedem koncertów: w Bielinach (14.10.2012 r.), Rudniku n/Sanem (19.10.2012 r.), Harasiukach (23.10.2012 r.), Krzeszowie (23.10.2012 r.), Jeżowem (23.10.2012 r.), Nisku (06.11.2012 r.) i Domostawie (23.11.2012 r.). We wszystkich koncertach brały udział trzy grupy z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” prezentując tańce lasowiackie, lubelskie, rzeszowskie oraz tańce narodowe - krakowiak i oberek. Wszystkie te spotkania cieszyły się dużą sympatią i zaangażowaniem ze strony publiczności - zwłaszcza dzieci i młodzieży, która to chętnie uczestniczyła w tych spotkaniach, poznając kulturę i zwyczaje swojego regionu oraz ucząc się kroków Lasowiaczka, Cebulki i Hurra polki.
W 94. rocznicę Odzyskania Niepodległości Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” włączył się bardzo aktywnie w obchody święta narodowego. Uczestniczył we Mszy Świętej w Kościele parafialnym pw. Świętego Franciszka Salezego i Świętego Andrzeja Boboli w Gorzycach. Ksiądz Biskup Edward Frankowski w homilii przypomniał historię Polski, walkę o odzyskanie niepodległości oraz podkreślił wagę dbania o dobro narodowe i godne reprezentowanie Ojczyzny. Na zaproszenie Ks. proboszcza Władysława Drewniaka Zespół zaprezentował program patriotyczny, taneczno - poetycki w Domu Parafialnym przy licznie zgromadzonej społeczności, która bardzo ciepło przyjęła występy młodych artystów.
Po południu w sali widowiskowej Niżańskiego Centrum Kultury Zespół na zaproszenie Burmistrza Gminy i Miasta Nisko zatańczył koncert i zaprezentował poezję podkreślającą przywiązanie do Ojczyzny i jej umiłowanie. Na koncert pt. „Polska żyje w nas” złożyły się tańce naszego regionu lasowiackiego oraz regionów sąsiadujących z nami, tj. rzeszowskiego i lubelskiego oraz pięć tańców narodowych: Polonez, Mazur, Kujawiak, Oberek i Krakowiak.
14.10.2012 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” koncertował w Bielinach. Był to koncert promujący kulturę lasowiacką. Widzowie zobaczyli taniec pt. „Południce”, który jest inscenizacją opartą o dawne wierzenia lasowiaków, następnie wysłuchali prelekcji o tym regionie etnograficznym - zwyczajach, tradycjach, strojach, itp. Prelekcja poparta była prezentacją multimedialną bogatą w fotografie obrazujące życie Lasowiaków. Kolejnym ciekawym punktem koncertu była prezentacja tańców lasowiackich, a następnie nauka tańca „Lasowiaczka” wspólna dla dzieci z zespołu „Racławice” i dzieci zgromadzonych na widowni. W dalszej części koncertu zaprezentowaliśmy m.in. tańce z regionów sąsiadujących z regionem lasowiackim - suity tańców lubelskich i rzeszowskich oraz tańce narodowe: krakowiaka i oberka. Na zakończenie koncertu pani Barbara Sibiga - Dyrektor PSP w Bielinach, która była gospodarzem koncertu złożyła życzenia wszystkim nauczycielom w dniu ich święta, a Ks. Maciej Gubernat nawiązał do Dnia Papieskiego. Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani zaśpiewali „Barkę”.
Koncert w Bielinach zapoczątkował cykl koncertów Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w ramach operacji pt. „Zakup ludowych strojów lasowiackich i promocja kultury lasowiackiej w powiecie niżańskim” współfinansowanej z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 - 2013.
11 października 2012 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” i Katolickiego Domu Kultury „ARKA” brała udział w uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Katedrze Sandomierskiej przez Ordynariusza Diecezji Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, który zainaugurował w diecezji obchody Roku Wiary. Podczas homilii Ks. Bp Edward Frankowski zachęcał do włączania się wszystkich wiernych do aktywnego przeżycia tego czasu, przez podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz pogłębiania i umacniania wiary.
Jedną z form działania Ksiądz Biskup wskazał Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”, który zainicjowany został przez KDK „Arka” przed kilkunastoma laty i skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej szkół naszej diecezji.
Po Mszy Świętej delegacja udała się z życzeniami imieninowymi do Ks. Bp. Edwarda Frankowskiego, życząc błogosławieństwa Bożego i wielu łask w codziennym duszpasterskim życiu.
W niedzielę, 23 września 2012 roku na Placu Zabaw obok Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli odbył się Piknik z okazji Międzynarodowego Roku Spółdzielczości pod hasłem „SPÓŁDZIELNIE - RAZEM”. Jedną z prezentujących się Spółdzielni była Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Nisku, której Prezesem jest Pan Stanisław Chwiej. Pod patronatem tej Spółdzielni działał Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” przez 10 lat. Na zaproszenie organizatorów Zespół „Racławice” zaprezentował tańce narodowe, regionalne i inscenizacje taneczne w 1,5 godzinnym koncercie, prowadzonym przez Ewę Sęk, dyrektora Katolickiego Domu Kultury „Arka” w Racławicach.
W dniu 22 września 2012 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” wraz z dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” dr Ewą Sęk uczestniczyła w obchodach jubileuszowych z okazji
100 - lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza Święta koncelebrowana w intencji nauczycieli, absolwentów i uczniów w Sanktuarium Świętego Józefa pod przewodnictwem Ks. Bp. Jana Sobiły, również absolwenta Szkoły. Po Mszy Świętej i złożeniu kwiatów pod Tablicami Katyńską i AK-owską delegacja wraz z uczestnikami Zjazdu przeszła do sali gimnastycznej Szkoły na część oficjalną, w czasie której złożyła życzenia na ręce dyrektora Szkoły Jerzego Stelmacha:
Minął czas owocnej 100 - letniej pracy na niwie kształcenia uczniów tej Szkoły.
Dziś, gdy spoglądamy na przebytą drogę, wspominamy spotkania
z Dyrekcją, Nauczycielami, Duszpasterzami i Uczniami, z którymi współpracowaliśmy,
szczególnie w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „EUTRAPELIA”.
Doceniamy niezwykły wkład wszystkich tych osób dla formacji
w kulturze polskiej i katolickiej, dziękując za trud, życzliwość i ofiarną pracę.
Prosimy o przyjęcie wyrazów wdzięczności, uznania i gratulacji oraz życzeń,
aby błogosławieństwo Boże towarzyszyło całej Wspólnocie Szkoły
i pozwalało nadal podążać wyznaczoną drogą w imię wartości - „Bóg, Honor i Ojczyzna”
Młodzież z grupy reprezentacyjnej Zespołu Pieśni Tańca „Racławice” wyjechała do Ostrowca Świętokrzyskiego by wziąć czynny udział w organizowanym po raz XV Spotkaniu Młodych Diecezji Sandomierskiej. W dniu 14 września 2012 r. młodzież przyjechała do Ostrowca Świętokrzyskiego i po rejestracji dziewczęta zostały zakwaterowane w hali sportowej, a chłopcy w prywatnym mieszkaniu. Nasza młodzież uczestniczyła w Eucharystii w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, w spotkaniach formacyjnych w wyznaczonych grupach, na których poruszono tematy „Twarz Kościoła -Twarz Chrystusa - moja twarz” i „Kościół naszym domem”. W sobotę na Rynku miasta członkowie Zespołu „Racławice” z entuzjazmem włączyli się do zabaw i animowali tańce wspólnotowe. Każdy dzień kończył się wieczornym nabożeństwem, młodzież okazywała prawdę o Chrystusie. W niedzielę, ostatniego dnia tych spotkań młodzież biorąca udział zgromadziła się bardzo licznie na Rynku, by uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej sprawowanej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, który zwracając się do młodzieży porównał Spotkania Młodych do „Wiosny całej Polski, która urzeka wolą swego życia”. Pasterz zachęcał do udzielania odpowiedzi na pytanie „Kim jest Chrystus?”, bo to kształtuje relacje z drugim człowiekiem. Przytoczył przykład, który uświadamia czym jest wspólnota, i że bycie razem zawsze wychodzi człowiekowi na korzyść. Kościół jest wspólnotą, która prowadzi do Jezusa Chrystusa. Cytując apel Benedykta XVI do młodych w Libanie „bądźcie młodością Kościoła i bądźcie zawsze młodzi z Kościołem” Ordynariusz Diecezji zakończył homilię. Po Mszy Świętej przekazano Ikonę towarzyszącą Dniom Młodych przedstawicielom władz Niska, które w przyszłym roku będzie gospodarzem XVI Dni Młodych Diecezji Sandomierskiej.